Dünyanın en zengin adamıyım


Hayatını hayır işlerine adayan 70 yaşındaki emekli astsubay Kenan Dervişoğlu, kendini 'dünyanın en zengin, en mutlu, en bahtiyar, en yüksek mevkide olan adamı' olarak tanımlıyor. Çünkü yıllar önce de o evi ve arsalarını satarak ihtiyacı olanlara yardım etmeye başlamış.

HAYATIM DEĞİŞTİ
Kenan Dervişoğlu, "Hayatımın dönüm noktası" dediği ve vakıf kurmaya kadar uzanan yardım hikayesini şöyle anlattı: "1997'nin kasım ayında Ankara Onkoloji Hastanesi'nde yatan bir yakınımı ziyarete gittim. Bahçede yatanları gördüm. Çok soğuktu ve kadınlar ağaç altına sığınmıştı. Çöplükten karton toplamışlar, onların üzerinde yatıyorlardı, yüzde 90'ı Doğulu veya Güneydoğuluydu. Memlekete gidecek paraları yoktu. Hakkari, Siirt ve Bingöl'den gelmişlerdi. Bir esnaftan borç aldım ve onları memleketlerine gönderdim." Gördüğü insanlara nasıl yardım edebileceğini düşünmeye başlayan Dervişoğlu sonunda, Niğde'deki evini ve arsalarını sattığını söyledi: "Aldığım parayla da 'Mahrumlarla Ekonomik Kültürel Dayanışma Vakfı'nı (MEKDAV) kurdum 14 arkadaşımla." Vakfı 1998'de kuran ve yardım çalışmalarına başlayan Dervişoğlu, bir yıl sonra kansere yakalanmış. "Gırtlak kanseri oldum; hastalara ağlamaktan onlar için üzülmekten dolayı" diyen yardımsever, çalışmaları şöyle anlattı: "Anne ve babası ya da yardım edeni bulunmayan 20 öğrenciye karşılıksız, aylık 50 milyon lira burs veriyoruz. Yoksul lise mezunlarına hafta içi, devam eden talebelere hafta sonu ÖSS hazırlık kursu düzenliyoruz. Yoksul ve güçsüzlere; kuru gıda, veya ayni yardımlar sunuyoruz. Yoksul kanser hastalarına gücümüz yettiğince, ilaç-tahlilfilm bedellerini öder, sılaya dönüş biletlerini alır, çevredeki pansiyonlarda yatacak yer ve bedellerini öderiz."

VAKIF YEMEK VERİYOR
Geçen yıl Ramazan ayında 951 aileye kuru gıda yardımı yaptıklarını dile getiren Dervişoğlu, vakıf yemekhanesinde pazar günleri hariç her gün 16.00 ile 17.00 saatleri arasında en az üç çeşit yemek çıkardıklarını ve Onkoloji hastanesinde yatan hastaların refakatçilerine sunduklarını da belirtti.

Haber Kaynağı: SABAH GAZETESİ